Aantal reorganisaties flink gestegen in 2025

Het UWV heeft in 2025 in totaal 355 meldingen van voorgenomen reorganisaties ontvangen. Dat is een stijging van 42% ten opzichte van 2024 en het hoogste aantal in de afgelopen tien jaar. Bij deze meldingen waren in totaal bijna 25.000 werknemers betrokken. Het aantal faillissementen daalde met 15% naar ruim 2.000 bedrijven en bijna 20.000 werknemers (19% daling).

Herplaatsing

De meeste reorganisaties vonden plaats in de zakelijke dienstverlening, metaalindustrie en chemische industrie, aldus het UWV. Bij grotere reorganisaties wordt veelal een sociaal plan afgesproken en wordt gekeken naar eventuele herplaatsingsmogelijkheden binnen of buiten het bedrijf. Mede door de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt lukte het voor veel mensen om zonder een beroep te hoeven doen op een uitkering een nieuwe baan te vinden. Niet voor iedereen was dat mogelijk, wat ook deels de stijging van het aantal WW-uitkeringen verklaart. Dit aantal steeg met 9,5%.

De OR en reorganisaties

De Wet melding collectief ontslag bepaalt dat een werkgever die een reorganisatie wil doorvoeren, een melding daarvan moet doen bij het UWV en de bonden. Onderdeel van die melding aan het UWV, is de vraag of de OR is geraadpleegd of geraadpleegd zal worden, volgens de WOR Artikel 25, lid 1. Het is in ieders belang dat de OR tijdig op de hoogte wordt gesteld van een voorgenomen reorganisatie. Het Artikel 24-overleg is een uitgelezen mogelijkheid voor de OR om hiernaar te vragen.