Werkkostenregeling (WKR) geëvalueerd

De werkkostenregeling (WKR) is op 1-1-2011 ingevoerd. Nu zijn de resultaten van de evaluatie van deze regeling over de periode 2019-2024 gepubliceerd. De conclusie is dat de complexiteit ervan de regeling niet volledig doelmatig maakt, maar dat de regeling wel bijdraagt aan de doelen die er destijds voor gesteld zijn. Er is ruimte voor verbetering.

Onderzoek

In een rapport van 135 pagina’s legt onderzoeksbureau SEO Economisch Onderzoek verantwoording af over het onderzoek en de resultaten ervan. Door de demissionaire status van het kabinet zal het verder aanpassen van de regeling waarschijnlijk een klus zijn voor het volgende kabinet.

Aanbevelingen

  • Een van de aanbevelingen is het afschaffen van de eerste schijf van de vrije ruimte. SEO vindt het een ondoelmatige maatregel, omdat het voordeel óók terecht komt bij de bedrijven die niet onder het midden- en kleinbedrijf (mkb) vallen.
  • Ook wordt het afschaffen van de vrijstelling voor korting op branche-eigen producten voorgesteld, en dat geldt ook voor de diensttijdvrijstelling bij het bereiken van een werkjubileum van 25 en 40 jaar.
  • SEO stelt ook een gerichte vrijstelling voor beroepskosten (zoals een verzekering voor bestuurdersaansprakelijkheid) voor en zorg ervoor dat die duidelijk worden omschreven.
  • Pas een inflatie-indexatie toe op de doelmatigheidsgrens van € 2.400 in het gebruikelijkheidscriterium. Dat gebruikelijkheidscriterium wil zeggen dat vergoedingen en verstrekkingen waarover de werkgever die opneemt als eindheffingsloon niet voor meer dan 30% mogen afwijken van wat normaal is, in vergelijkbare omstandigheden gebruikelijk is.
  • Sta samenloop van de reiskostenvergoeding en thuiswerkvergoeding toe (en verhoog deze naar € 2,45).
  • Geef betere informatie aan werkgevers en werknemers over de werking van de WKR (verhogen bekendheid) en het aanwijzen als eindheffingsbestanddeel.

WKR blijkt effectief, maar nog niet efficiënt

SEO stelt in het rapport vast dat de WKR een effectief systeem is. Door de WKR kunnen werkgevers bepaalde vergoedingen, verstrekkingen en terbeschikkingstellingen aan werknemers geven zonder daar loonheffingen over te betalen. Dát sluit goed aan bij het doel van de regeling. Zonder de WKR zouden deze vergoedingen niet vrijgesteld zijn van loonheffingen, tenzij er een ander systeem voor in de plaats zou komen, bijvoorbeeld door het loonbegrip aan te passen.

De WKR is als systeem echter maar deels efficiënt. De regeling is ingewikkeld en zorgt voor administratief gedoe bij werkgevers, maar ook bij de Belastingdienst.

Vrije ruimte is beperkt effectief en beperkt efficiënt

Ook de vrije ruimte is door SEO onderzocht. Die blijkt maar beperkt effectief. De vrije ruimte varieert met de omvang van de onderneming. Bij kleinere ondernemingen met weinig werknemers is er een groter bedrag per werknemer beschikbaar dan bij de mkb-bedrijven met meer werknemers. Daar valt het voordeel per werknemer lager uit. De vrije ruimte is maar beperkt efficiënt door de administratieve lasten en – omdat er met twee belastingschijven wordt gewerkt – in het bijdragen aan het overkoepelende doel van de WKR. Zo blijkt het hoge percentage in de eerste schijf niet doelmatig voor de ondersteuning van het mkb, omdat het voordeel bij alle bedrijven terechtkomt.

OR en WKR

Weliswaar heeft de OR geen wettelijke advies- of instemmingsrecht bij besluiten over de werkkostenregeling, maar het agenderen voor overleg met de bestuurder kan altijd. Evenzo is er een initiatiefvoorstel in te dienen voor een betere invulling van de WKR-regeling in de onderneming.


  • Zelf de onderzoeksresultaten van SEO Economisch Onderzoek lezen? Klik hier
  • Juridische ondersteuning nodig bij de uitvoering van de WKR? Stuur een e-mail
  • Als OR aan de slag met de invulling van de WKR in de onderneming? Stuur een e-mail